Detaljer

Seminar i vitenskapsteori: Om begrepet sakprosa

 

 

Johan Tønnesson
med kommentar ved Raino Malnes

Begrepet og betegnelsen «sakprosa» har de siste årene blitt tydelig etablert i nordisk og norsk forskning og offentlighet.  Ihvilken grad er det rimelig å oppfatte sakprosa som en egen type tekster? Særpreges sakprosa ved å ha et annet forhold til virkeligheten enn skjønnlitterær prosa? Er det i tilfelle tale om et skille som har allmenn gyldighet, eller er det begrenset til en bestemt teksthistorisk periode? Hvilke krav bør stilles til et vitenskapelig studium av sakprosa?

 

Disse spørsmålene vil være sentrale i Johan Tønnessons innledning. Han har siden 2005 vært professor i sakprosaforskning ved Institutt for lingvistiske og nordiske studier. Professor ved Institutt for statsvitenskap, Raino Malnes, vil gi en forberedt kommentar, med et særlig utgangspunkt i Tønnessons Hva er sakprosa (Universitetsforlaget 2008). 

 

Når: Onsdag 10. mars, 14.15–16.00
Hvor: Undervisningsrom 3, Georg Sverdrups hus, Blindern

 

Seminaret er arrangert av institutt for filosofi, ide- og kunsthistorie og klassiske språk ved Universitetet i Oslo. Du finner mer informasjon på instituttets nettsider.

(03.03.2010)



Påmelding til Seminar i vitenskapsteori: Om begrepet sakprosa

NFF-Nummer
Navn*
Adresse
Postnr. og -sted 
Telefonnr.*
E-post*
Jeg ønsker hotellrom
Kommentar

Middag lørdag
Lunsj søndag
Jeg ønsker å delta på middagen lørdag
Jeg ønsker lunsj søndag
Jeg ønsker å delta på følgende seminar


Middag lørdag, lunsj søndag og overnatting fra lørdag til søndag dekkes av NFF. NB! Bindende påmelding til overnatting og måltider.


Når vi har mottat påmeldingen din, vil du få en automatisk bekreftelse på e-post. Dersom du ikke mottar noen bekreftelse, er påmeldingen ikke blitt registrert. Ta i så fall kontakt med oss på tlf. 22 12 11 51