Nyheter
2021 var et godt år for bøkene

Administrerende direktør Heidi Austlid i Forleggerforeningen og resten av bokbransjen kan glede seg over flere positive salgstall for 2021.
Ilja C. Hendel
Lærebøker og sakprosa er blant vinnerne i bokmarkedet for 2021.
Fagreformen i skolen gjør skolebøker til fjorårets store framgang, skriver bransjenettstedet Bok 365, basert på ferske tall fra Forleggerforeningen.
Salget til grunnskolen økte med hele 48 prosentpoeng, mens salget til videregående steg med 28 prosent.
Også lærebøker til høyere utdanning og fagbøker viste god framgang (7,5 prosent).
Samlet solgte forlagene skolebøker og lærebøker for nære 900 millioner kroner, 185 millioner kroner mer enn i 2020.
De skriver videre:
“Med Abid Raja og Trond Viggo Torgersen i spissen, viste norsk sakprosa i fjor en framgang på 3,3 prosentpoeng. Samlet beløp forlagsinntektene fra denne bokgruppen seg til 308 millioner kroner.
Uten bøker fra Barack og Michelle Obama viste imidlertid oversatt sakprosa en nedgang på 20 millioner til kun 40 millioner kroner.
Gledelig er det dog at norsk sakprosa for barn økte med 8 millioner til 38 millioner kroner, en oppgang på hele 28 prosent.”

Hva skjer med Tommy Olsen?
Forrige uke fikk vi en mail fra Kristina Quintano. Den omhandlet den norske dokumentaristen Tommy Olsen som ble arrestert.

Slakt og definisjonsmakt: KI-oversettelsen av Heated Rivalry er kommet
Den mye omtalte KI-oversettelsen av boken Heated Rivalry som skapte reaksjoner tidligere i måneden er ute – og terningkastet lover ikke godt.

Norske stemmer klare for barnebokbransjens viktigste møteplass
Norge er i år gjesteland på verdens største barnebokmesse i Bologna. I tillegg har fire forfattere og én oversetter fått støtte fra NFFO til å ta turen ned.