Kalender
Prosalong i Skien: Verdensdagen for selvmordsforebygging

Sted
Peer Gynt-salen, Ibsenhuset
dato
Tid
17:30 - 20:00
Å mestre livet. Hvorfor tar så mange sitt eget liv? Hvordan kan vi forebygge at det skjer – og hva kan hjelpe oss til å forsones med det som pårørende når det vondeste av alt har skjedd? Fredag 2.oktober inviterer vi til markeringen av Verdensdagen for selvmordsforebygging med Maud Angelica Behn og Helena Stålnacke.
Begge er unge. Begge har mistet en av sine nærmeste. En pappa. En mamma.
Om ikke det var nok: Når Norge er i sorg over sin konge, er det en bestefar Maud Angelica har mistet.
2. oktober kommer forfatterne bak boka Plutselig. Personlige fortellinger om ung sorg til Skien. Maud Angelica mistet en pappa i selvmord. Som datter av en prinsesse og en kjent forfatter, ble hun gjenstand for alles oppmerksomhet etterpå. Helena, som mange kjenner fra Skien, mistet sin mor helt plutselig på grunn av sykdom. Hvordan har de taklet det?
Jeg skulle ønske at sorgen ikke var en del av vokabularet mitt i det hele tatt. Hvorfor må jeg ha den i livet mitt? Det er for tidlig. Jeg vil ikke ha den der, ikke før om mange år. Gå vekk. (fra boka Plutselig)
Samtalen med Maud Angelica og Helena Stålnacke er ved Litteraturhusets Anne Spånem.
Kommuneoverlege i Porsgrunn, Jan-Arne Hunnestad kommer til selvmordsforebyggende dag, for å fortelle om hvordan man jobber for å få ned antall selvmord, og jobber for og med det selvmordforebyggende arbeidet.
Det blir lystenning og avslutningsappell ved LEVE Telemark.
Boksalg ved Arkaden Norli.
Arrangementet er gratis og alkoholfritt.
I samarbeid med LEVE Telemark, Kirkens SOS, FRI Vestfold og Telemark, N.K.S. Veiledningssenter for pårørende, Mental Helse Hjelpetelefonen og Skien Kommune – Enhet for psykisk helse og livsmestring og NFFO.








