Nyheter
Bokbransjens retningslinjer mot seksuell trakassering

Sverre Gunnar Haga
Ny kartlegging om seksuell trakassering i bokbransjen er på trappene.
#metoo er igjen blitt aktualisert etter at Agnes Ravatn tok opp temaet i sin søndagsspalte i Aftenposten. Under overskriften “Den himmelske freds Sehesteds plass?” skriver hun om at norske forlag har fått varsel om seksuell trakassering – uten å følge opp.
“Bokbransjen er som kjend marinert i alkohol, framleis tungt romantisert, grenseoverskridande oppførsel blir premiert, og ære og lovord kan få fram det absolutt verste i kven som helst. Og for dei som måtte tenkje at smittevern set ein effektiv stoppar for seksuell trakassering – ein har alltids telefon.
Kva så med den norske bokbransjen? Har me trakassering og sexisme her? Ja. Som i dei fleste bransjar. Er saker blitt varsla til forlag? Ja. Har det fått eit etterspel? Nei. Ikkje etter det eg veit."
I sin kronikk etterspør Ravatn en grundig spørreundersøkelse blant forfatterne, for å avdekke konkrete eksempler på uønskede forhold. Forleggerforeningens direktør Heidi Austlid lover å følge opp utspillet fra Ravatn. Til Bok 365 sier hun:
– Vi skal gjennomføre en slik kartlegging i norsk litteraturbransje. En kartlegging vil høyst sannsynlig avdekke omfanget og gjøre oss i stand til å iverksette tiltak. Da vil vi se hvilke strakstiltak som må til, men også hvordan vi skal arbeide mer langsiktig. Mitt budskap er klart: Det skal være trygt å være del av litteraturbransjen, enten man er fast ansatt eller om man har kontrakt på en enkeltutgivelse. Det skal være trygt både å skrive og å skape litteratur, sier Austlid.
I november 2017 ble det utarbeidet felles retningslinjer for trakassering, blant bransjens egne. Med i dette arbeidet var Den norske Forfatterforening, Norske Barne- og ungdomsbokforfattere, Norsk Oversetterforening, Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening, Norsk Forfattersentrum, Bokhandlerforeningen og Den norske Forleggerforening.

Medvind for sakprosaen i 2025
Til tross for skjermtid, KI og uro for lesingen, ble 2025 et år som ga norsk sakprosa ny kraft. Det er verdt å ta med seg inn i et nytt år.

Pan-afrikansk forfattersamarbeid samlet i Tanzania
PAWS er en del av NFFOs satsing på internasjonalt arbeid. I år samlet symposiet forfatterorganisasjoner fra sju afrikanske land ved Universitetet i Dar es-Salaam i Tanzania.

Norsk matematikkverk tar europeisk gull: – Vi ville at alle barn skulle forstå og like matematikk
For aller første gang har et norsk matematikkverk vunnet gull i BELMA-konkurransen. Matematikk 1 fra Cappelen Damm ble hedret for sin didaktiske kvalitet, tydelige progresjon og evne til å gjøre faget levende for de yngste elevene.