Nyheter
Fem nye millioner kroner til innkjøpsordningen for sakprosa!

Arne Vestbø i NFFO er naturlig nok veldig glad for økningen på fem millioner i innkjøpsordningen.
Ilja C. Hendel
Sverre Gunnar Haga
Det ble en riktig god ukestart for sakprosaen: SV sikret fem friske millioner kroner til innkjøpsordningen for sakprosa!
SV og regjeringspartiene har nå kommet til enighet om statsbudsjett for 2025, og det slår positivt ut for sakprosaens del. Innkjøpsordningen har vært en kampsak for NFFO i mange år.
– Vi i NFFO er svært glade for denne budsjettnyheten!, sier NFFOs generalsekretær Arne Vestbø.
– Nok en gang har SV vist at de ser verdien av at det må kjøpes inn mer sakprosa til landets bibliotek. 5 millioner kroner er målrettet litteraturpolitikk som styrker demokratiet og gir større kvalitet på den offentlige samtalen.
– Vi har fått ytterligere gjennomslag for det nitidige politiske arbeidet vårt, og selv om vi ikke er i mål, kan vi være fornøyd med til sammen hele 15 millioner kroner i friske midler i denne regjeringsperioden, sier Vestbø.
Viktig rolle
Han viser til økningen fra 2022, da SV var en arkitektene for 10 friske millioner til innkjøpsordningen, etter budsjettforhandlingene mellom SV, Ap og SP.
Sentralt den gang som nå, står SVs kulturpolitiske talsperson, Kathy Lie. Som også er veldig fornøyd med økningen på fem millioner kroner.
– Både med tanke på annerkjennelsen av sakprosaforfattere og at man sikrer at lesere over hele landet får tilgang på flere bøker, sier hun.
– Sakprosa spiller en viktig rolle i samfunnet. Det å kunne lære, reflektere, blir provosert av en bok, er helt essensielt både for demokratiet og for den offentlige debatten, sier Kathy Lie, før hun fortsetter.
– Det å stimulere til å lese, enten det er sakprosa, tegneserier, romaner eller biografier er viktig for SV, og vi vil fortsette arbeidet for at flere leser og at det på den måten også kommer flere nye spennende forfattere som vil skape sine historier, avslutter Kathy Lie

Pan-afrikansk forfattersamarbeid samlet i Tanzania
PAWS er en del av NFFOs satsing på internasjonalt arbeid. I år samlet symposiet forfatterorganisasjoner fra sju afrikanske land ved Universitetet i Dar es-Salaam i Tanzania.

Norsk matematikkverk tar europeisk gull: – Vi ville at alle barn skulle forstå og like matematikk
For aller første gang har et norsk matematikkverk vunnet gull i BELMA-konkurransen. Matematikk 1 fra Cappelen Damm ble hedret for sin didaktiske kvalitet, tydelige progresjon og evne til å gjøre faget levende for de yngste elevene.

Nytt norsk stipend løfter ukrainske forfatterstemmer
NFFO tok i fjor initiativ til et stipendprogram for ukrainske forfattere, for å styrke deres mulighet til å skildre krigen i bokform. Nå er ordningen utvidet, og 20 ukrainske forfattere får støtte gjennom Norges sivile Ukraina-innsats.