Nyheter
Kartlegger omfanget av seksuell trakassering

Arne Vestbø, generalsekretær i NFFO.
Ilja C. Hendel
Tirsdag 8. desember sendte skribentorganisasjonene og Forleggerforeningen ut en undersøkelse blant sine medlemmer om seksuell trakassering i litteraturbransjen.
Denne høsten har #metoo for alvor blitt et tema i bransjen. Tidligere i høst inviterte Forleggerforeningen inn skribentorganisasjonene til et samarbeid om en felles innsats mot seksuell trakassering.
Og nå følges det opp, med en spørreundersøkelse blant medlemmer i organisasjonene, for å kartlegge omfanget av seksuell trakassering. NFFOs medlemmer fikk denne på mail, tirsdag 8. september.
– Vi er glad for at alle bransjeorganisasjonene står sammen bak denne undersøkelsen, og håper mange tar seg tid til å svare, slik at kartleggingen blir best mulig. Når resultatene er klare, vil vi ha et grunnlag til å jobbe videre med hvordan vi skal håndtere problemene knyttet til seksuell trakassering, sier Arne Vestbø, generalsekretær i NFFO.
NFFO vil sterkt oppfordre medlemmene å svare på undersøkelsen. Svarfristen er 18. desember.

Et stort tap for norsk litteratur i utlandet
Regjeringen foreslår å kutte Ordninga for Norgeskunnskap i utlandet – først med en halvering i 2026, deretter full avvikling i 2027. NFFO mener dette vil svekke en sentral infrastruktur for norsk språk, litteratur og fagkunnskap internasjonalt.

Systemer fungerer
Det er godt å se at systemene virker. At vi lever i et land der ytringsfriheten ikke knebles bare fordi noen misliker det som blir sagt. Og dersom noe usant blir sagt, kan de ansvarlige holdes til ansvar. Det er det viktigste med saken om boken «Hvi...

Nasjonale prøver: Kraftig fall i elevenes leseferdigheter
Årets resultater fra nasjonale prøver i lesing viser en tydelig forverring. En av fire elever på 5. trinn presterer nå på laveste nivå, ifølge NRK